Kouvolan Soutajille menestystä pienveneiden SM-kilpailuissa Imatralla

Imatralla viikonvaihteessa käydyissä pienveneiden SM-kilpailussa saatiin useita suomenmestaruuksia Kouvolaan. Kouvolan Soutajista kisoihin ilmoittautui yhteensä 18 soutajaa. Vuoksi ja sen virtaukset tarjosivat Kymijoella harjoitteleville soutajille tutun soutuympäristön. Lauantaina 1000 m matkalla moni soutaja uurasti useamman lähdön päivän aikana. Yksinsoudussa saavutettiin 1000 m matkalla kuusi SM -mitalia, joista kaksi SM-kultaa. Parisoudussa mitalisijoille pääsi seitsemän kouvolalaista venekuntaa, vuorosoudussa kolme venekuntaa.

Sunnuntaina kilpailuja jatkettiin perinteisesti 10 km matkalla. Yksinsoudussa Kouvolaan saatiin neljä mitalisijaa, joista kaksi SM-kultaa. Parisoudussa saavutettiin kolme mitalisijaa ja vuorosoudussa yksi mitalisija.

Seuran nuorin edustaja oli 18 -vuotias Pinja Kilpeläinen, joka molemmilla matkoilla voitti 18 -vuotiaiden sarjassa SM-kultaa. Seuran puheenjohtaja Anu Takala kannustaa soudusta kiinnostuneita nuoria tulemaan matalalla kynnyksellä mukaan harjoituksiin. – Soudun tulevaisuus on nuorissa ja soutu on monipuolinen, kokoa kehoa harjoittava laji. Puuvenesoutu toimii hyvänä oheisharjoitteluna muiden lajien harrastajille ja antaa myös hyvän ponnistuslaudan edetä muihin soutulajeihin. Esimerkiksi Ummeljoelta kotoisin oleva kilpasoutaja Joel Naukkarinen aloitti uransa puuvenesoudun parissa Kouvolassa.

Mika Sistonen ja Janne Kukkonen soutivat sprintillä M50 -sarjassa pronssille ja 10 km kilpailussa hopealle yleisessä sarjassa. Mika ahkeroi kaksi kertaa 10 km matkan. Mika ja Anu Takala voittivat S50 -sarjassa kultaa.

1000 m SM -sijoitukset kouvolalaisittain:

Yksinsoutu:

MYL Joni Närhi 4. ja Aki Syrjälä 7.

M40 Panu Eerola 3. ja Mikko Hölsä 4.

M50 Mika Sistonen 3. ja Janne Kukkonen 7.

M60 Jari Sorsa 1.

M70 Pekka Lehtonen 4.

N50 Anu Takala 3. ja Tuija Kilpeläinen 7.

N60 Kirsi Hiljanen 2.

U18 Pinja Kilpeläinen 1.

Parisoutu:

MYL Joni Närhi ja Mikko Hölsä 2.

M40 Panu ja Pekka Eerola 3.

M50 Mika Sistonen ja Janne Kukkonen 3.

NYL Anu Takala ja Kirsi Ekroos 3.

N60 Kirsi Hiljanen ja Laila Niilo-Rämä 1.

S50 Anu Takala ja Mika Sistonen 1.

S60 Laila Niilo-Rämä ja Jari Sorsa 1.

Vuorosoutu:

NYL Pinja ja Tuija Kilpeläinen 3.

M40 Antti ja Pekka Lehtonen 1.

SYL Tuija Kilpeläinen ja Aki Syrjälä 3.

10 km SM -sijoitukset:

Yksinsoutu:

MYL Joni Närhi 2.

M40 Mikko Hölsä 2.

M60 Jari Sorsa 1.

U18 Pinja Kilpeläinen 1.

Parisoutu:

MYL Mika Sistonen ja Janne Kukkonen 2.

M40 Pekka ja Panu Eerola 1.

S50 Anu Takala ja Mika Sistonen 1.

Vuorosoutu:

SYL Johanna ja Esa Kilpeläinen 2.

SYL Tuija Kilpeläinen ja Aki Syrjälä 4.

Katso tarkemmat tulokset ja loppuajat kilpailun järjestäjien sivuilta: https://smsoudut2021.wordpress.com/