Pirkan Soudun tunnelmia

44. Pirkan Soutu soudettiin heinäkuun viimeisenä lauantaina Tampereen Pyhäjärvellä. Samalla kilpailu oli keskimatkan SM -kilpailu pienveneille (25 km). Kilpailu käytiin suht navakassa tuulessa ja kalustovahingoiltakaan ei vältytty. Kouvolan Soutajat saavuttivat kilpailusta 3 SM -kultaa, 3 SM -hopeaa ja yhden SM -pronssin.

Jari Sorsa voitti M60 -sarjan vajaan minuutin erolla toiseksi tulleeseen SU-41 Esa Melaseen. Jarin loppuaika oli 2.20.23. N40 -sarjassa seuran Jyväskylän vahvistus Kirsi Korpijärvi otti SM -kultaa ajalla 2.39.26. Naisten vuorosoudun yleisessä sarjassa äiti-tytär -kaksikko Tuija ja Pinja Kilpeläinen soutivat ajan 2.55.23 ja voittivat sarjansa. Miesten yleisessä sarjassa käytiin kovatasoista kilpailua ja Kouvolan Soutajien Joni Närhi sijoittui hopealle ajalla 2.07.24. Jonin ero ensimmäiseksi sijoittuneeseen Heikki Karjaluotoon oli noin 1 minuutti 20 sekuntia. N50 -sarjassa soudettiin myös kovia aikoja. Seuran puheenjohtaja Anu Takala sijoittui hopealle ajalla 2.37.38, jolla olisi pärjännyt myös N40 -sarjassa. Miesten parisoudussa Kouvolaa edustivat kaksikko Panu Eerola ja Viljami Pätäri. Kaksikko oli hyvässä vauhdissa soutamassa kohti mestaruutta, mutta airorikon myötä sijoitus oli lopulta toinen miesten yleisessä sarjassa. Kilpailu soudettiin loppuun sisulla ja rikkoontuneella airolla. Panun ja Viljamin loppuaika oli 2.04.10. M40 -sarjassa Mikko Hölsä sijoittui kolmanneksi ajalla 2.14.38. Mikon ero toiseksi tulleeseen Takon Soutajien Perttu Kivimäkeen oli noin 20 sekuntia. Arto Toivanen edusti Kouvolaa kovatasoisessa M50 -sarjassa ajalla 2.27.42 ja sijoittui yhdeksänneksi. M60 -sarjassa Juha Perätalo sijoittui viidenneksi ajalla 2.29.21.